Ekim 21, 2020

Tömbeki Nedir? Nasıl Hazırlanır?

ile hookah

Son yıllarda Türkiye’de nargile kafe kültürü oldukça popüler hale gelmeye başlamıştır. Osmanlı döneminde hemen hemen her köşe başında yer alan nargile kahvehaneleri, günümüz modern dünyasının evrimine entegre olarak, yeni nesle hitap etmeye başlamıştır. Kafe kültürünü, nargile kültürü ile bir araya getiren bu kafeler aracılığı ile birlikte nargile kültürü yeniden eskiden olduğu gibi çok canlı bir dönem geçirmektedir. Türkiye’deki nargile kafeler, dünyanın her yerinden büyük bir ilgi görmektedir. Bu çok merak edilen nargile kültürü ile de yeni tanışan kişiler tarafından nargile kavramları en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Özellikle tömbeki nedir? Sorusu çok sık kullanılan bir nargile terimi olması nedeni ile öne çıkıyor.

Tömbeki Nedir?

Geçmiş dönemlerde çok sık şekilde kullanılan nargile, özellikle Osmanlı kültürünün daha ağır bir kültür olarak öne çıkmaya başladığı 21.yüzyıl Türkiye’sinde nargile kültürünün geri dönmesine neden olmuştur. Nargile kullanan kişiler tarafından kullanılan kavram ve terimlerde bu şekilde geri dönmüştür. Bu nedenle tömbeki nedir? Şeklinde bir sorunun ortaya çıkmasına neden olacak şekilde tömbeki kavramı da yeniden çok yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Tömbeki temel olarak aroma içermeyen saf tütünden oluşan bir nargile tütün çeşididir. Günümüzde nargile kafelerde özellikle gençler tarafından tüketilen aromalı nargile tütünlerinden tamamen farklı bir yapıya sahiptir. İçeriğinde kesinlikle aroma bulunmadığı gibi tamamen saf bir tütündür.

Tömbeki Nasıl Hazırlanır?

Nargile kültürüyle yeni tanışanlar, genellikle aromalı nargile tütünlerini biliyor. Ancak gerçekten bir nargile içim deneyimini arayanların mutlaka tömbeki kullanması tavsiye edilmektedir. Bu aromasız ve saf tütünden oluşan nargile tütünü olan tömbeki ile ilgili olarak bilinmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bu hususların en başında da tömbeki nasıl hazırlanır? Sorusu gelmektedir. Tömbeki hazırlanışı diğer aromalı nargilelere göre daha zorludur. Öncelikli olarak tütünün hafif bir şekilde harmanlanması ve ıslatılması gerekmektedir. Bu süreç nargile kültüründe “demleme” süreci olarak da bilinmektedir. Daha sonra tütünün kendi kendine iyice kabarması beklenerek, tütünün iyice harmanlanması sağlanmalıdır. Bu işlemlerin ardından ise tömbeki, sarılmak üzere saf tütünden imal edilmiş olan yapraklar ile sarılmalıdır. Bu işlemin bitmesinden sonra bir avuç tütün el yardımıyla nargilede lüle üzerine iyice yerleştirilmelidir.